пʼятниця, 26 лютого 2016 р.

Взаємні обов’язки батьків і дітей




 ВИХОВНА ГОДИНА

ВЗАЄМНІ ОБОВ'ЯЗКИ

БАТЬКІВ І ДІТЕЙ
Тема: Взаємні обов’язки батьків і дітей
Мета уроку: розкрити кращі сторонни людського співіснування, формувати почуття обов'язку перед
батьками. Підвести дітей до висновку, що наші пращури – жива книга життєвої мудрості.
Виховувати почуття доброти, чуйності, співпереживання.
ХІД УРОКУ
І. Групова робота
Кожна з 5 груп опрацьовує 5 творів В.О.Сухомлинського: " Склянка води", " Протоптали стежку", 
"Тихо, бабуся відпочиває", " Перестелимо постіль дідусеві", " Миколі стало легше".
ІІ. Аналіз творів
Питання однакові для всіх групп:
- Чого вчить нас цей твір?
-Чия поведінка сподобалась або не сподобалась? Чому?
- Як би вчинив ти?
- Чи було щось подібне у твоєму житті?
ІІІ. Зачитування вчителем уривка із оповідання М.Малюка " Закон роду" (останній абзац ну зачитую)
- Прогнозування
  - Що могло б статися далі?
- А тепер послухайте, що було далі.  (дочитую )
-Як би ви діяли, опинившись у подібній ситуації?
IV. Бесіда:
-Поруч з якою людиною легше жити: доброю, байдужою, злою?                                                      ---Як ви думаєте, чи завжди легко творити добро?
V. Оголошення теми і мети уроку:
- Діти, як ви думаєте, чому ми обговорювали такі оповідання? Про що вони? (про те, що треба доглядати старших людей, шанувати їх, піклуватися про них)
-Отже, і тема нашого уроку  "Взаємні обов'язеи батьків і дітей". Хоч ви ще малі, алев же сьогодні ви повинні задуматися над життям.
-Шануй батька і матір своїх –це одна з наголовніших людських і Божих заповідей, а почуття вдячності – одна з найшляхетніших рис  характеру.
  Про це нагадує нам Конституція України і визначає піклування про стареньких батьків обов'язком дорослих дітей.
Стаття 51 Конституції України (зачитую), стаття  52.
Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх  повноліття. Повнолітні діти зобов'яні піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Повноліття – 18 років.
Стаття 52 - "Будь-яке насильство  над дитиною та її експлуатація переслідуються законом". Утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського пікування покладається на державу.
   Батьківського піклування ми часом не помічаємо так само, як не помічаємо повітря, яким дихаємо. Крім суто господарських турбот, батьки піклуються і про здоров'я синів і дочок, про їхню освіту, виховання, про настрій і розваги. Тож помічаймо це і будемо їм вдячні.   На жаль буває й по-іншому.
В Україні близько сто тисяч дітей позбавлені батьківського піклування. З них лише кожна десята дитина – сирота. А решти дев'яти дітей з десяти – батьки не виконали свого обов'язку перед ними і були позбавлені  батьківських прав. Таким дітям допомагає держава. Створені для цього є дитячі будинки, будинки-інтернати, будинки сімейного типу. І багато дітей просто усиновлюють добрі люди.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо працювати для того, щоб восторжествувала правда над кривдою, щоб добро перемогло на землі.
- Ви запитаєте, а що таке "доброта"?
"Доброта" – це чутливість, стан душі людини, що спонукає творити добро.
"Не соромся доброти, а соромся злоби"
Ще ви повинні запам'ятати такий термін, як "милосердя".
- "Милосердя" – готовність допомогти кому-небудь або простити із співстрадання, людяності.
"Завжди приходь на допомогу, не розмірковуючи"
- Може, хтось розкаже віршик про доброту?
Послухайте вірш:
                 "Не залежить доброта від росту,
                   Не залежить доброта від віку.
                   Доброта з роками не старіє
                   Доброта, як сонце гріє."
- А тепер проведемо такий експеримент:
- Запалена свічка. Вона дає світло і тепло. Проведіть рукою над свічкою.
- Що відчуваєте? ( тепло)
Потім проведіть рукою над накритою свічкою – світло є, а тепла не чути.
ВИСНОВОК:  запалена свічка – добра, щира людина, яка дбає тільки про себе, нічого доброго не робить для інших.
 -Пригадайте, яке оповідання ми читали з читанки про дідуся, який не зробив нічого доброго за своє життя?  (В.О.Сухомлинський  "Який слід повинна зробити людина на землі")
- То з якого часу треба дбати про повагу та пошану в старості?( з дитинства)
Отже, які правила ми могли  би вже засвоїти для себе і їх виконувати:
1.       Людей буду я любити, добро й ласку їм чинити.
2.       Любов і милосердя хай запанують в моїй душі.
3.       Святими для мене нехай стануть слова: "людина людині - друг"
4.       Сторінки роду свого треба знати і свято оберігати:
а) вартий пошани сивий волос і старенький тихий голос;
б) я люблю і шаную матір і батька;
в)дай, Боже, щоб я виріс, в школі добре вчився, щоб я батькові і неньці добре прислужився.

То ж запам'ятаймо, що ми з вами всі комусь діти. А коли виростаємо, стаємо батьками, дідусями, бабусями. І тому, дивлячись на літніх людей, ми повинні пам'ятати, що всім нам )треба пройти через старість.
- "Годуй діда на печі, бо й сам будеш там" – І сьогодні ми говоримо про те, що треба шанувати саоїх батьків, дідусів і бабусь,щоб потім і нас так шанували. Бо старість не може бути щастям – кажуть у народі. Старість може бути спокоєм чи бідою. Спокоєм вона стає тоді, коли її поважають і підтримують. Бідою її робить самотність, неуважність і байдужість рідних.
  ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
 - Якщо ти завжди допомагаєш своїй мама, встань!
- Якщо ти завжди слухаєш свою маму, сплесни в долоні!
- Якщо ти довіряєш мамі свої таємниці, тупни ногою!
- Якщо ти завжди будеш любити свою маму, простягни до неї руки!
- Якщо ти завжди обіцяєш піклуватися про свою матінку, обніми і поцілуй її.

СЛОВО  БАТЬКАМ:
 ВЧИТЕЛЬ: " Дитина знає, що вона прекрасна, дорослі  іноді роблять все, щоб вона про це забула"  (В.Сухомлинський)
- Як ви вважаєте, що входить в ваші обов'язки, крім господарських; Якою ви хочете бачити свою дитину?
1. – Я вважаю, що уміння жити в сім'ї – це по-перше, готовність взяти на себе певні обов'язки. Тому я стараюся, щоб моя дитина вміла жити у родині, слухати старших, не обманювати. Хочу бачити в своєї дитини такі риси характеру:
- А тепер розкажіть прислів'я, які ви підготували до теми:
1. Завжди приходь на допомогу, не розмірковуючи.
2.Вмій почути людське благання і відповісти на нього.
3. Добрі діти – батька вінець, а злі діти – кінець.
4.Не роби другим того, що тобі не миле.
5.Дідова порада – рукам розрада.
6.І бабусине слівце – плідне деревце.
7.Людину гріє не кожух, а тепле слово.

ПРАКТИЧНА РОБОТА – ЕКСПЕРИМЕНТ,  який допоможе з'ясувати, чи виховані ви, чи ні. (стор.20 БВПШ)

ВІРШ "Чарівник"    (ст.21)

МІНІ-ЕКСПЕРИМЕНТ ДЛЯ БАТЬКІВ:  "КУДИ СЯДЕ ВАША ДИТИНА?"

- Якщо дитина сяде близько до мами, татові треба задуматися.
- Радійте, якщо дитина сяде між батьками.
- треба бити тривогу, якщо дитина сяде окремо в куток на стільчик. Приділіть своїй дитині більше уваги і любові.

Запам'ятайте, діти, що говорить народна мудрість: "Є три біди у людини: смерть, старість і погані діти. Старість – неминуча, смерть – невблаганна, перед нею не можна зачинити двері свого дому, а от від поганих дітей можна дім вберегти, як від вогню."
- А тепер уявіть себе дорослими людьми і подумайте, що зробили б ви, щоб покращити життя бідним, самотнім людям?   (Побудували б величезний дім і всіх поселили в ньому? Але ж пташка в клітці не співає.) Будинки для престарілих людей у нас є, але чи щасливі люди в них?
  Ось тут і є взаємозв'язок обов'язків: батьки – дітям, діти – батькам. Якби батьки добре виховали своїх дітей, діти би їх не покинули. Але буває й навпаки, що батьки занадто багато турботи й любові віддають дітям, а ті, коли стають "великими людьми", забувають про своїх батьків. Випадків не злічити.

- А зараз ми зачитаємо і обговоримо кілька оповідань, де на конкретних прикладах показана любов і турбота дорослих і дітей.
 Одним із перших я хотіла би прочитати вам оповідання:
1)В.Сухомлинського "Все безкоштовно"
     Інсценізація: мати і дитина
2) Образливе слово
3) Закон роду
4) Склянка води
5) Перестелимо постіль дідусеві
6) Три хлібини







































































Немає коментарів:

Дописати коментар